pic_hero

O SutriHeal Forte 5%

SutriHeal® Forte 5% maść do gojenia ran z formułą kwasów żywicznych i lignanów przyspiesza gojenie ran o różnej etiologii. Skuteczność maści oparta na jest biologicznej aktywności składników. Nie zawiera antybiotyku i nie wywołuje oporności.

Zalety

  • do stosowania w gojeniu wszelkich rodzajów ran
  • przyspiesza proces gojenia
  • wspomaga regenerację skóry
  • chroni ranę przed czynnikami zewnętrznymi

Skuteczność działania maści została potwierdzona w badaniach obserwacyjnych w wielu krajach m.in. w Finlandii i Wielkiej Brytanii

SutriHeal Forte 5% zawiera rafinowaną, naturalną żywicę pozyskiwaną ze świerku norweskiego (Picea abies).
Maść została opracowana w Finlandii, gdzie występuje pod nazwą Abilar 5%.
Żywica to substancja, która odżywia, pielęgnuje i chroni drzewa. Jest jak naturalny lek, który nadaje lasom długowieczność.
Zawsze pojawia się w miejscu uszkodzenia drzewa i staje się naturalnym plastrem, chroniącym roślinę przed rozwojem chorób.

Dobroczynne właściwości żywicy znane są już od tysięcy lat.
Od zarania dziejów wykorzystywana jest do leczenia ran i oparzeń u ludzi.

Nasi przodkowie używali tej substancji jako bazy do tworzenia specjalnych antyseptycznych
i przeciwbakteryjnych maści, które nakładało się na trudno gojące się rany, aby przyspieszyć ich gojenie.

sutriheal_hero

Historia powstania - ponad 400 lat tradycji

Tradycyjnie maść przygotowywano gotując żywicę z masłem lub tłuszczem zwierzęcym i tak przygotowaną wykorzystywano w leczeniu ran i wszelkich infekcji skóry.


Pierwsza publikacja
dotycząca stosowania żywicy w leczeniu ran pochodzi z 1578 roku z Finlandii. Szwedzki lekarz Benedict Olai opisał przypadek wyleczenia ran nóg naturalną żywicą. Pierwsze profesjonalne doniesienia naukowe potwierdzające pozytywne efekty żywicy w leczeniu ran ukazały się dopiero w 2003 roku w języku fińskim. Został opisany przypadek dwóch pacjentów w wieku 61 i 100 lat, u których wyleczono rany odleżynowe za pomocą żywicy. Pierwsze międzynarodowe doniesienie w języku angielskim zostało opublikowane w 2007 roku. Opisano w nim przypadek 51-letniego mężczyzny, któremu w wyniku wypadku samochodowego została amputowana noga. Rana amputacyjna, u tego chorego została poważnie zainfekowana, a następnie, wbrew oczekiwaniom lekarzy wyleczona poprzez zastosowanie żywicy.


Obecnie
Maść SutriHeal Forte 5% to nowoczesny produkt do stosowania podczas leczenia ran różnego pochodzenia. Żywica do jego produkcji pozyskiwana jest w sposób ekologiczny. Zbierana jest ze świerków rosnących w Finlandii, ale tylko z uszkodzonych drzew, nie zaburzając ekosystemu.


Proces pozyskiwania
Żywica pozyskiwana jest ze stwardniałego soku, który zbiera się kilka tygodni lub miesięcy na powierzchni uszkodzonego drzewa. W procesie twardnienia zmienia się jego pierwotny skład - niektóre lotne pierwiastki z płynnej żywicy odparowują, a inne składniki drzewa mieszają się z nią. W procesie produkcji SutriHeal Forte 5% żywica nie jest podgrzewana, co pozytywnie wpływa na jakość produktu. Przed wytworzeniem produktu końcowego żywica poddawana jest procesowi oczyszczania, a następnie mieszana jest z bazą maści.

1. Sipponen A and Lohi J: [Lappish resin salve treatment–‘‘new’’ therapy for pressure sores? Ideal folk medicine]. Finn Med J 2003; 38: 3775
2. Sipponen A, Jokinen JJ, and Lohi J: Resin salve from the Norwegian spruce tree: a ‘‘novel’’ method for the treatment of chronic wounds. J Wound Care 2007; 16: 72.


Sposób użycia

1

Obszar skóry ze zmianami należy w miarę możliwości oczyścić przed nałożeniem maści SutriHeal Forte 5% - w tym celu można użyć np. produktu SutriSept Płyn na rany.

2

Maść SutriHeal Forte5% należy nałożyć bezpośrednio na ranę lub na opatrunek w postaci cienkiej warstwy (1-2 mm).

3

Obszar rany może zostać odkryty lub można go zabezpieczyć bandażem, albo elastyczną gazą przepuszczającą powietrze.

Aplikację maści można powtarzać 1 lub 2 razy dziennie do całkowitego zagojenia się rany.


Składnik aktywny maści

  • Rafinowana naturalna żywica świerku norweskiego (Picea abies)

Środki ostrożności

Maści nie należy nakładać na błony śluzowe, do oczu lub jamy ustnej. Nie należy stosować wewnętrznie. Nie należy nakładać maści na dużą powierzchnię skóry, chyba że jest to zgodne z zaleceniem lekarza. Maść zawiera substancje, które mogą powodować uczuleniowe reakcje skórne (uczuleniowe kontaktowe zapalenie skóry) u osób nadwrażliwych na żywicę. Jeśli w trakcie leczenia pojawią się objawy uczuleniowe należy natychmiast przerwać stosowanie maści SutriHeal Forte 5%. Produktu nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią. Makrogol (glikol polietylenowy) może być wchłaniany z otwartych ran i uszkodzonej skóry, a następnie wydalany przez nerki. Podobnie jak w przypadku innych maści na bazie glikolu polietylenowego, maści SutriHeal Forte 5% nie należy stosować w warunkach, w których możliwe jest wchłanianie dużych ilości glikolu, zwłaszcza u pacjentów z rozpoznaną umiarkowaną lub ciężką niewydolnością nerek.